راه پله های معلق اما مستحکم

راه پله های معلق اما مستحکم

در اين مطلب به راه پله هايی می پردازيم كه بيشتر بر روی فضا معلق هستند و يك سر آنها به ديوار كنار خود متصل است. در اين نوع راه پله ها هر پله عنصری مستقل است.

کد : 2280
تاریخ انتشار : يکشنبه 22 آذر 1394
print
نظرات : 0

راه پله های معلق اما مستحکم

 • راه پله هايی كه در اين مطلب به شما معرفی می شوند اكثرا چوبی هستند و به يك ديوار محكم مهار شده و از مقطع آن بيرون زده اند. اين پله ها توسط نرده های و چارچوب های ديوار كناری و نيز مفصل بندی خود پله ها پشتيبانی می شوند اولين نمونه يك راه پله چوبی است كه به خوبی با يك ديوار منفذدار كناری كه از قطعات افقی ساخته شده تركيب شده است. پله ها هر كدام در بين شيارهای افقی ديوار نصب شده اند.
 • اگر از زاویه دیگر به این پله نگاه کنیم، متوجه می شويم كه چگونه پله های چوبی از ديوار بيرون آمده اند، به ويژه اينكه نرده های سفيد كاملا مستقل از پله ها هستند. اگرچه پله ها به نظر چوب های محكمی می رسند، اما آنها توخالی هستند و دارای يك ساختار استيل هستند كه باعث شده اين پله ها به صورت افقی قرار بگيرند. اين تكنيك در تمام راه پله های چوبی موجود در اين مطلب به كار رفته است و در اكثر آنها اين نوع ساختار پنهان شده است.
 • در اين عكس جنس چوب پله ها از با جنس ديوار كناری يكسان است و بدون هيچ اتصال مشخصی از آن بيرون زده است. ساختار پشتيبان اين پله ها در درون آنها و در پشت ديوار قرار گرفته است.اين راه پله فاقد نرده محافظ است.
 • اين پله های چوبی نسبت به نمونه قبلی باريكتر هستند اما اگر به آنها دقيقتر نگاه كنيم متوجه صفحه های استيل زير آنها خواهيم شد كه به ديوار بتنی وصل شده اند. با اين حال تاثير اين پله ها نيز مانند نمونه های قبلی است و آن معلق بودن آنها در هواست.
 • در اينجا اتصال به ديوار آشكارتر است، زيرا تخته بغل بند كه پله ها را نگه داشته است در معرض ديد است، اگرچه به رنگ سفيد است تا با ديوار كنار خود هماهنگ باشد. نگاهی دوباره مشخص می کند که چگونه ديوار شيشه ای، چند سانتی متر بالاتر از پله ها، نقش نرده ها را بازی می كند. در اين حالت فقط يك نرده باريك در طرف ديگر راه پله نياز است.
 • جنس اين راه پله آويز كه از ديوار بيرون زده است از چوب است. نرده شيشه ای تاثير معلق بودن اين راه پله را تقويت كرده است.
 • دليلی ندارد كه همه راه پله های آويز تماشايی و خاص باشند و پله ها به طور كامل از ديوار بيرون زده باشند. نمونهای كه در عكس بالا می بينيد راه پله ای است كه پله های آن مساحتی بيشتر از سطح مقطع خود دارند و از دو طرف بيرون زدهاند. تصميم به ساخت چنين راهپلهای شايد به سطح خشن و سنگی ديوارها يا نياز به فضای زير راه پله مرتبط باشد.
 • نمای رو به روی این راه پله نشان می دهد كه قسمت بيرونزده حدود يكسوم عرض پله هاست. ارتباط بين قسمت زيرين پله ها و قسمتهای بيرونزده به خوبی اجرا شده است. چنين پله هايی اين امكان را فراهم می آورند تا بتوان از سطح زيرين آنها بهعنوان دراور يا كشو استفاده كرد.
 • نمونه ديگری از راه پله هايی شبيه نمونه قبلی را در اين عكس می بينيد، اما در اينجا قسمت زيرين پله ها با ديوار هماهنگ هستند. چوبهای ضخيم كف پله ها بدون نياز به ساختار اضافی حس معلق بودن پله ها را تقويت كرده است.
 • اما مواد و مصالح ديگر چطور؟ پلههای نمونه بالا از شيشه مات ساخته شده و بر روی يك قاب استيل ضد زنگ قرار گرفته اند. مقطعTكه به ديوار آجری متصل شده است پله ها را مستحكم نگه می دارد.
 • اين راه پله كه شبيه نمونه قبلی است سادگی پله هایTشكل را نشان می دهد. در اين نمونه ساختار پله تا ديوار امتداد می يابد.
 • اگر از زیر به این راه پله نگاه کنیم متوجه می شويم كه چگونه اين پلهها نور خورشيد را از خود عبور داده و باعث ايجاد نور طبيعی در فضا می شوند، مسئله ای كه در طراحی شهری بسيار حائز اهميت است. اگر اين پلهها چوبی بودند نور خورشيد به شدت كاهش می يافت و نمی توانست تاثير خاصی بر فضا بگذارد.
 • صفحه های استيل را می توان در راه پله های آويز به كار برد. در اين عكس می بينيد كه صفحه های استيل خمشده و از مقطع خمشده به ديوار متصل شده اند. اين شيوه بسيار ساده و درعين حال زيبا است و برای اجرای آن نياز به تعدادی استيل برای تقويت پله ها وجود دارد.
 • نمونه آخر به شما نشان می دهد كه می توان از راه پله های آويز در فضاهای بيرونی خانه نيز استفاده كرد. اين پلههای بتنی از ديوار بتنی بيرون آمده اند و بر روی يك كفپوش چوبی معلق شده اند. در اين عكس ساختار راه پله در سايه پنهان شده است، ساختاری كه تاثير زيادی بر ايستايی اين راه پله گذاشته است.

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

 1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
مسابقه طراحی معماری 2018

مسابقه طراحی معماری 2018

دوشنبه 04 تير 1397 0 نظر

برندگان طراحی آسمانخراش مسابقه ایولو 2018

برندگان طراحی آسمانخراش مسابقه ایولو 2018

چهارشنبه 05 ارديبهشت 1397 0 نظر

مجله معماری ایولو (eVolo) طبق برنامه مسابقات هر ساله خود لیستی از برندگان طراحی آسمان خراش را معرفی نموده است. در حالی که این رقابت سیزدهمین سال برگزاری خود را سپری می کند چشم انداز بی نظیری از طراحی ...

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن

سه شنبه 21 فروردين 1397 0 نظر

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن: نمایشگاه جهانی پروژه‌های معماری و شهرسازی دانشکده‌ی معماری و شهرسازی دانشگاه ملبورن استرالیا (GAP) Global Architecture Profiling در تاریخ ۲۸...

رتبه 54 ایران در بین 97 کشور برتر جایزه A Design

رتبه 54 ایران در بین 97 کشور برتر جایزه A Design

يکشنبه 27 اسفند 1396 0 نظر

مسابقات معماری A Design Award پایان هر سال 97 کشور را که بهترین فعالیت را در حوزه طراحی، هنر و معماری داشته اند را معرفی می کند. در این رتبه بندی ایالات متحده بار دیگر رتبه اول را در زمینه طراحی بین 9...

فراخوان مسابقه 24H، مسابقه ای فراتر از خلاقیت

فراخوان مسابقه 24H، مسابقه ای فراتر از خلاقیت

دوشنبه 14 اسفند 1396 0 نظر

موضوع: مسابقه 24 ساعته - دوره ی 23- bigData نوع مطلب: اعلامیه مسابقه (ایده ها) برگزارکننده: Ideasforward آخرین مهلت ثبت نام: 18 فروردین (7 آوریل) 11:49 قبل از ظهر (London GMT + 0:00) آخرین مهلت ارسال...

پروژه های خود را در جایزه فستیوال معماری 2018 ثبت کنید

پروژه های خود را در جایزه فستیوال معماری 2018 ثبت کنید

سه شنبه 08 اسفند 1396 0 نظر

وقت آن است که زمان بندی طراحی و اجرای پروژه های خود را آغاز کنید. جشنواره بین المللی معماری (World Architecture Festival Awards) در 11 سالگی خود به سر می برد و این بار توسط مسئولین آمستردام را به عنوا...

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧

شنبه 07 بهمن 1396 0 نظر

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧ در کشور امارات متحده عربی شد. این ساختمان؛  اثر استودیوی معماری کیوانی و همکاران است و معماران این پروژه نیما کیوانی و ...

مسابقه طراحی نمای ادراری

مسابقه طراحی نمای ادراری

شنبه 07 بهمن 1396 0 نظر

متریال پنل نورانی CELESTE

متریال پنل نورانی CELESTE

دوشنبه 11 دي 1396 0 نظر

متریال پنل نورانی CELESTE یک بوم شیشه ای یا رزین بوده که می توان نور را به صورت یک خاصیت رسانه ای در آن به کار برد. این محصول به یک نور پس زمینه فعال شده و عمق و کیفیت بی نظیری را ارائه می دهد و در بس...

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

پنجشنبه 05 اسفند 1395 0 نظر

شرکت راهکار تجارت مدیریت کوشا از روز جمعه ۶ اسفند ماه به صورت همزمان مجری دو نمایشگاه بین المللی محیط زیست و انرژی های نو، تجدید پذیر، بهره وری و صرفه جویی و نمایشگاه نما، سازه و تکنولوژی های نوین ص...

24/7 Help center

روش‌های مختلف پرداخت

برای راحتی و اطمینان شما پردخت مطمئن و امن با استفاده از همه کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب و یا پرداخت در محل را فراهم آورده ایم.

24/7 Help center

تحویل سریع

بلوط با ارسال سریع‌ و پرداخت در محل، لذت خریدی متفاوت را برای شما فراهم کرده است تا اسوده و راحت خرید نمایید

24/7 Help center

24/7 خدمات پس از فروش

جهت راحتی شما کارفرمایان و خریدارن در هفت روز هفته به صورت 24 ساعت پاسخگوی شما عزیزان هستیم

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بلوط می باشد.