آپارتمان کوچک تان را بزرگ جلوه دهید!

آپارتمان کوچک تان را بزرگ جلوه دهید!

امروز می خواهیم با هم کمی تخصصی تر به بحت خانه های کوچک و دکوراسیون داخلی آن ها بپردازیم. امروز می خواهیم راهبردهای طراحی داخلی در فضاهای کوچک را یک به یک و با دیدی تخصصی تر بررسی کنیم و ببینیم که اگر قرار است به طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان های کوچک ایرانی بپردازیم؛ چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهیم. برای این کار به سراغ گروه معماری فرم و فضا رفتیم تا از تجربیات و تخصص آنها در این زمینه استفاده کنیم، پس با چیدانه همراه باشید. 

کد : 2939
تاریخ انتشار : شنبه 29 خرداد 1395
print
نظرات : 0
امروز می خواهیم با هم کمی تخصصی تر به بحت خانه های کوچک و دکوراسیون داخلی آن ها بپردازیم. امروز می خواهیم راهبردهای طراحی داخلی در فضاهای کوچک را یک به یک و با دیدی تخصصی تر بررسی کنیم و ببینیم که اگر قرار است به طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان های کوچک ایرانی بپردازیم؛ چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهیم. برای این کار به سراغ گروه معماری فرم و فضا رفتیم تا از تجربیات و تخصص آنها در این زمینه استفاده کنیم، پس با چیدانه همراه باشید. 

تعریف خانه و فضاهای کوچک  

آنچه که در اولین برخورد با واژه خانه به ذهن انسان خطور می کند، مکانی است برای سکونت که بخش کوچکی از دنیای بزرگ است، اما اگر در نحوه برخورد خود تغییری ایجاد کنیم و زاویه دید خود را با مردمی که در آن خانه سکونت دارند یا به تعیبری زندگی می کنند، همراه کنیم، آن هنگام خواهیم دید که خانه می تواند تمام دنیای آنها باشد. خانه فضای خواب و استراحت، پوشاک، ماشین، فضای کار، کلکسیون کارهای هنری، حتی خود و بچه های آنها را در خود جای می دهد. البته ممکن است بسته به موقعیت و شرایطی که یک خانه در آن قرار می گیرد این موارد تغییر کند. خانه ممکن است در قطعه زمینی در جنگل یا در چمنزار واقع شده باشد، می تواند در یک شهرک یا شهر یا حتی در محدوده ای خاص در یک ساختمان قرار بگیرد. آنچه که به سکونت در خانه شکل می دهد حضور ساکنان در آن فضا یا ساختمان جدید است که خود معمولا فضای زندگی موردنظر را با استفاده از رنگ، نور و مبلمان ایجاد می کنند و به گونه مطلوب و دلخواه فضا را تغییر می دهند. طی دهه های گذشته، شهرها تنها به مکانی برای استقرار خانه ها تبدیل شدهاند که البته عمدتا به دلایل مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... با از بین رفتن فضاهای عمومی، هویت و ویژگی متمایزتری به خود گرفته اند. تراکم در شهرهای بزرگ و تمایل مردم برای داشتن خانه شخصی، باعث پیدایش فضاهایی جدید برای زندگی شده است. این فضاها، همان آپارتمان های کوچکی است که همانند خانه های بسیار کوچک، بر سبک زندگی خاص کنونی انسان ها تاثیر گذاشته است. 

استفاده بهینه از فضا در دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک 

این سکونتگاه ها، در ارتباط با سایر عناصر کوچک زندگی معاصر هستند. رایانه، لپ تاپ، موبایل، ساندویچ و انواع غذاهای حاضری، سیستم های صوتی و تصویری بسیار پیشرفته و ... همگی تلاشی درجهت صرفه جویی در زمان هستند. شاید بتوان گفت که استفاده از فن آوری در طراحی فضاهای کوچک، بهترین پیامد زندگی در شهرهای بزرگ امروزی است.پیشرفت های فن آورانه و تغییرات بسیاری که در زندگی روزمره پیدا شده است، الزاما به تغییرات اساسی در کارآمدی فضای داخلی یک آپارتمان کوچک در مقایسه با یک خانه معمولی تبدیل نشده است. عموما طرح فضای داخلی تا اندازه ای به همان صورت اولیه باقی مانده اند. تفاوت اصلی در به کارگیری تدابیری است که معماران و طراحان در جهت استفاده بهینه از فضا و اهمیت دادن به ویژگیهای معمارانه خاص هر خانه به کار می گیرند. مهمترین ویژگی این آپارتمان ها، به کارگیری روش های خلاقانه در وفق دادن نیازهای خانه و ساکنان با فضاهای کوچک، بدون از دست دادن کیفیت و آسایش فضایی است.برای حصول چنین نتایجی در طراحی داخلی آپارتمانها، روش های متفاوت و گوناگونی وجود دارند که توسط معماران و طراحان به کار گرفته می شوند. ما نمونه های زیادی می بینیم که در آنها عملکردها در یک فضا با هم ترکیب شده اند. سیرکولاسیون بین فضاهای داخلی و پیامد آن یعنی پیدایش فضاهای صرفا عبوری به حداقل رسیده اند، تقسیم بندی های داخلی حذف و نور و مصالح شفاف به کار گرفته شده اند و گاه خالص ترین ایده های طراحی با جزئیات کوچک معمارانه همراه شده است. در این میان، اصولی که در طراحی با هدف استفاده بهینه از فضا در نظر گرفته می شوند، به ۵ عنوان زیر تقسیم بندی می شوند: ایجاد ارتباط بصری با فضای بیرونکه البته این تقسیم بندی، به معنای نادیده گرفتن سایر دیدگاه ها نیست. بد نیست که با هم این دسته بندی ها را یک به یک بررسی کنیم. 

 مبلمان کارآمد 

رنگ 

پانل های متحرک 

محدودیت ها 

ایجاد ارتباط بصری با فضای بیرون

که البته این تقسیم بندی، به معنای نادیده گرفتن سایر دیدگاه ها نیست. بد نیست که با هم این دسته بندی ها را یک به یک بررسی کنیم.

 ۱ـ مبلمان کارآمد در دکوراسیون آپارتمان کوچک

همیشه در خانه تعدادی اشیای متحرک وجود دارد: مبلمان، آثار هنری، کلکسیون ها و سایر وسایل و تجهیزاتی که در خانه استفاده می شوند. این وسایل معمولا شخصی هستند و گاه افراد به این وسایل، نسبت به خود خانه، احساس تعلق بیشتری می کنند. این اشیا به خانه شخصیت می دهند و باعث می شوند که فضای خانه مقیاسی انسانی پیدا کند. انتخاب نوع و اندازه مبلمان در آپارتمان های کوچک، عموما بر مبنای کارآمدی، چندعملکردی بودن و همچنین متناسب بودن آنها با فضا از نظر اندازه صورت می گیرد. در خانه های کوچک و آپارتمان ها، عموما به جای استفاده از مبلمان هایی که بیشتر جنبه تزئینی (بدون عملکرد) دارند و نیز مبلمان های قدیمی (آنتیک یا عتیقه) و مبلمانهایی که تنها بخشی از فضا را اشغال می کنند، مبلمان هایی که دارای کارایی متناسب با فضا، چند عملکردی و هماهنگ با طرح خانه هستند، به کار گرفته می شوند. در برخی موارد این مبلمان ها حتی به صورت اختصاصی نیز طراحی و ساخته می شوند. قفسه های کتاب، کابینت های آشپزخانه، میزهای تاشو و ... از جمله مبلمان های چندعملکردی هستند که عموما با سایر المان های موجود در خانه آمیخته و هماهنگ طراحی می شوند.

 ۲ـ اهمیت رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

توجه به این نکته که یک رنگ چگونه می تواند درک ما را از فرم، ابعاد و کیفیت فضایی داخلی تحت تاثیر قرار دهد نیز حایز اهمیت است. معمولا گفته می شود که: "رنگ سفید تنها راه حل برای بزرگ تر نشان دادن فضاهای کوچک است." این عقیده به دنبال استفاده از رنگ های متنوع در بسیاری از خانه ها، تا حدودی اعتبار خود را از دست می دهد. استفاده از سایه روشن های مختلف در فضا، ضمن متمایز کردن فعالیت ها، به ایجاد تنوع فضایی نیز کمک می کند. باید توجه کرد که نقش رنگ ها در هماهنگی عناصر و المان های فضا و افزودن گرمی و روشنی به محیط، به صورت طراحی المان های نورانی مخفی، نورهای رنگی موضعی یا عمومی انکارناپذیر است. به هر حال استفاده مناسب، بجا و آگاهانه از تاثیرات رنگ ها در فضا، از مهمترین روش های موثر در هویت بخشیدن به فضا بدون روی آوردن به تکنیک های پیچیده و پرهزینه است

.۳ـ صفحات متحرک در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک 

بی شک انعطاف پذیری فضایی از مهمترین ویژگی های طراحی برای خانه های کوچک است. یکی از بهترین روش های رایج دست یافتن به انعطاف پذیری، متحرک کردن دیوارها و جداکننده های داخلی است. البته این کار، نه فقط به منظور خلق فضایی بزرگ تر، بلکه فضایی با کارایی بهتر برای تمامی عملکردهای خانه انجام می شود. به عنوان نمونه می توان برای تامین فضاهای خصوصی و فراهم کردن آرامش و تفکیک فضا در قسمت های مختلف، از این المان های متحرک استفاده کرد. اغلب این جداکننده ها، پانل های نوری هستند که روی ریل ها می لغزند و به آسانی از طرفی به طرف دیگر حرکت می کنند. پانل های متحرک، المان های مهمی در ترکیب بندی و طراحی خانه های کوچک می توانند باشند.

 ۴ـ محدودیت های طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک 

از روش های موثر در حل مسئله آرایش فضاهای کوچک، ساده تر کردن طراحی است. محدودیت در طراحی و دکوراسیون، استراتژی موثری در طراحی پروژه هایی چون آپارتمان ها و خانه های کوچک است. البته برای دستیابی به چنین هدفی، لزوما نمی بایست به مینیمالیسم (کمینه-گرایی)، که هم مستلزم صرف وقت و انرژی زیاد در جزئیات و همچنین صرف هزینه بسیار بالایی است، روی آورد. حذف المان های غیر ضروری در خانه، ایجاد محیطی شفاف (خوانا)، استفاده از خطوط خالص و همچنین دقت در انتخاب مصالح استفاده شده برای فضاهای داخلی، باعث می شوند تا فضای داخل بزرگ تر و روشن تر به نظر برسد.

 ۵ـ ایجاد ارتباط بصری با فضای بیرون در دکوراسیون فضاهای کوچک 

احساس گشایش و فراخی در فضاهای کوچک، بیشتر از طریق یک ارتباط عملکردی و بصری دائمی با فضای بیرون خانه امکان پذیر است. در این نوع خانه ها، استفاده بهینه از نور طبیعی و تهویه سراسری موجب می شود فضای بیرونی، بخش جدایی ناپذیر خانه باشد. روش های مختلفی برای فراهم کردن امتداد بصری فضا از داخل به خارج وجود دارد. درها و پنجره ها به عنوان مهم ترین بازشوها برای ارتباط داخل با طبیعت و محیط بیرون هستند که میتوان از طریق آنها ضمن تهویه فضای داخل، ارتباط بصری با فضای بیرون را نیز برقرار کرد. این عناصر ممکن است کدر یا شفاف، کشویی یا لولایی، بزرگ یا کوچک، ضخیم یا نازک، دعوت کننده یا بازدارنده و در نهایت باشکوه یا ساده باشند.

در هر حال آنچه که می بایست فارغ از موارد ذکر شده و موارد دیگر که بسته به شرایط مختلف ایجاد می شود در نظر گرفت، توجه به مفهوم سکونت، حتی در سکونتگاه هایی است که تحت عنوان خانه های کوچک یا آپارتمان ها از آنها نام می بریم، چراکه با رشد روزافزون شهرنشینی و پیشرفت های تکنولوژیک، ناگزیر از پذیرش زندگی در آپارتمان ها و خانه های کوچک هستیم و از این رو طراحی فضاهای داخلی چنین خانه هایی با رویکردی به مفهوم سکونت و در نظر گرفتن معیارهای آسایش و زندگی، از اولویت برخوردارند.شرکت معماری فرم و فضا با داشتن گروهی حرفه ای و فعال در زمینه دکوراسیون و معماری همراه شما است تا فضایی آرام و زیبا برای زندگی را برایتان ایجاد نماید. ایده کلی این شرکت تبعیت از اصول طراحی مدرن بوده که در زمینه سبک شناسی همراه شده و با به کارگیری سبک های روز دنیا و استفاده از مواد و مصالح بنیادی و ساده در عین حال دارای بنیانی قوی مانند چوب، سنگ، شیشه که در تمامی پروژه ها دیده می شود. 

رویکرد طراحی در نورپردازی ، استفاده از امکانات نورهای طبیعی و مصنوعی، ایجاد سایه روشن به منظور رسیدن به یک فضای ایده آل به لحاظ زیبایی شناختی و توجه به مسائل تکنیکی می باشد.

برجسب ها :

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
مسابقه طراحی معماری 2018

مسابقه طراحی معماری 2018

دوشنبه 04 تير 1397 0 نظر

برندگان طراحی آسمانخراش مسابقه ایولو 2018

برندگان طراحی آسمانخراش مسابقه ایولو 2018

چهارشنبه 05 ارديبهشت 1397 0 نظر

مجله معماری ایولو (eVolo) طبق برنامه مسابقات هر ساله خود لیستی از برندگان طراحی آسمان خراش را معرفی نموده است. در حالی که این رقابت سیزدهمین سال برگزاری خود را سپری می کند چشم انداز بی نظیری از طراحی ...

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن

سه شنبه 21 فروردين 1397 0 نظر

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن: نمایشگاه جهانی پروژه‌های معماری و شهرسازی دانشکده‌ی معماری و شهرسازی دانشگاه ملبورن استرالیا (GAP) Global Architecture Profiling در تاریخ ۲۸...

رتبه 54 ایران در بین 97 کشور برتر جایزه A Design

رتبه 54 ایران در بین 97 کشور برتر جایزه A Design

يکشنبه 27 اسفند 1396 0 نظر

مسابقات معماری A Design Award پایان هر سال 97 کشور را که بهترین فعالیت را در حوزه طراحی، هنر و معماری داشته اند را معرفی می کند. در این رتبه بندی ایالات متحده بار دیگر رتبه اول را در زمینه طراحی بین 9...

فراخوان مسابقه 24H، مسابقه ای فراتر از خلاقیت

فراخوان مسابقه 24H، مسابقه ای فراتر از خلاقیت

دوشنبه 14 اسفند 1396 0 نظر

موضوع: مسابقه 24 ساعته - دوره ی 23- bigData نوع مطلب: اعلامیه مسابقه (ایده ها) برگزارکننده: Ideasforward آخرین مهلت ثبت نام: 18 فروردین (7 آوریل) 11:49 قبل از ظهر (London GMT + 0:00) آخرین مهلت ارسال...

پروژه های خود را در جایزه فستیوال معماری 2018 ثبت کنید

پروژه های خود را در جایزه فستیوال معماری 2018 ثبت کنید

سه شنبه 08 اسفند 1396 0 نظر

وقت آن است که زمان بندی طراحی و اجرای پروژه های خود را آغاز کنید. جشنواره بین المللی معماری (World Architecture Festival Awards) در 11 سالگی خود به سر می برد و این بار توسط مسئولین آمستردام را به عنوا...

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧

شنبه 07 بهمن 1396 0 نظر

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧ در کشور امارات متحده عربی شد. این ساختمان؛  اثر استودیوی معماری کیوانی و همکاران است و معماران این پروژه نیما کیوانی و ...

مسابقه طراحی نمای ادراری

مسابقه طراحی نمای ادراری

شنبه 07 بهمن 1396 0 نظر

متریال پنل نورانی CELESTE

متریال پنل نورانی CELESTE

دوشنبه 11 دي 1396 0 نظر

متریال پنل نورانی CELESTE یک بوم شیشه ای یا رزین بوده که می توان نور را به صورت یک خاصیت رسانه ای در آن به کار برد. این محصول به یک نور پس زمینه فعال شده و عمق و کیفیت بی نظیری را ارائه می دهد و در بس...

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

پنجشنبه 05 اسفند 1395 0 نظر

شرکت راهکار تجارت مدیریت کوشا از روز جمعه ۶ اسفند ماه به صورت همزمان مجری دو نمایشگاه بین المللی محیط زیست و انرژی های نو، تجدید پذیر، بهره وری و صرفه جویی و نمایشگاه نما، سازه و تکنولوژی های نوین ص...

24/7 Help center

روش‌های مختلف پرداخت

برای راحتی و اطمینان شما پردخت مطمئن و امن با استفاده از همه کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب و یا پرداخت در محل را فراهم آورده ایم.

24/7 Help center

تحویل سریع

بلوط با ارسال سریع‌ و پرداخت در محل، لذت خریدی متفاوت را برای شما فراهم کرده است تا اسوده و راحت خرید نمایید

24/7 Help center

24/7 خدمات پس از فروش

جهت راحتی شما کارفرمایان و خریدارن در هفت روز هفته به صورت 24 ساعت پاسخگوی شما عزیزان هستیم

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بلوط می باشد.