آنچه که برای دکور فروشگاه خود باید بدانیم

آنچه که برای دکور فروشگاه خود باید بدانیم

طراحی دکوراسیون فروشگاه، همواره یکی از مهمترین موضوعات آن است. با چیدمان مناسب، اجناس فروشگاه شما به خودی خود فروش می روند و در غیر اینصورت بهترین کالاها در قفسه ها خاک خواهند خورد. هدف از طراحی دکور فروشگاه، صرفا زیبا بودن آن نیست، بلکه ایجاد فضایی برای جلب نظر مشتریان است، به طوری که از گذراندن زمان خود در فروشگاه شما لذت ببرند و تشویق به خرید شوند. طراحان حرفه ای چیدمان فروشگاهها می دانند که حتی یک متر از فضا می تواند محیطی خاص در کمک به فروش شما باشد. بنابراین اگر قصد دارید فروشگاه جدیدی افتتاح کنید و یا آن را مجددا طراحی کنید، لطفا مطالب زیر را مطالعه کنید:

کد : 3160
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 بهمن 1395
print
نظرات : 0
اولین تصویری که در ذهن مشتری از فروشگاه شما ایجاد می شود، کلیت فروشگاه شماست، یعنی مجموعه‌ی تمام المانهای به کار رفته در آن، از پوششهای دیوار و کف، رنگ غالب فروشگاه و سایر رنگهای مورد توجه، لوازم دکوری، تابلوها و حتی  موسیقی که پخش می شود و ... ، بنابراین برای ایجاد بهترین تصویر، همه‌ی این موارد باید گویای یک سخن باشد تا بتواند برتری فروشگاه شما را از لحاظ دکوراسیون نشان دهد.
رنگ ها

سعی کنید در طرح کلی فروشگاه خود از ۲ رنگ بیشتر استفاده نکنید.


رنگ اصلی که می بایست حدود ۸۰ درصد از رنگ تمام فروشگاه را به خود اختصاص دهد که وظیفه ی آن، ایجاد فضایی  آرام و دلنشین برای خریداران است.

رنگ دوم یا "رنگ جلب توجه". از این رنگ می بایست در ۲۰ درصد دکور فروشگاه خود استفاده کنید که وظیفه ی آن جلب نظر مشتری در حوزه‌ی قیمت ها، تخفیفات، پیشنهادات، تبلیغات و ... می باشد.


در کشورهای اروپایی و آمریکایی، بین طراحان داخلی و طراحان فروشگاه تفاوت قائل می شوند. طراحی جسورانه و بسیار زیبای یک طراح داخلی اما از روی نا آگاهی می تواند تاثیر زیادی روی فروش شما داشته باشد.

در کشور آمریکا بر روی یک فروشگاه تحقیقی انجام شده است. تصور کنید به مدت دو هفته، پوشش کف و دیوار به رنگ قرمز و کانتر پیشخوان فروشنده نیز قرمز براق باشد . نتایج بدست آمده از این تحقیق نشان داده است که مشتریان آن فروشگاه، کمتر از قبل در آن توقف داشته اند. به همین خاطر است که در بسیاری از فست فودها از این رنگ به عنوان رنگ غالب استفاده می شود. قرمز، مناسب رنگ ثانویه فروشگاه می باشد چرا که می تواند در تصمیم گیری سریع مشتری برای خرید اثر گذار باشد. اما به عنوان رنگ اولیه کاملا خسته کننده است.
انواع چیدمان

نحوه چیدمان، کاملا به اندازه ها و شکل فروشگاه شما بستگی دارد. اما معمولا برای طراحی چیدمان، مهمترین نکته نزدیک بودن و در دسترس بودن کالاها است. معمولا ۳ نوع چیدمان در فروشگاهها اجرا می شود. چیدمان شبکه ای( به وسیله جداسازی فضاها)، چیدمان دایره ای و چیدمان آزاد


هرکدام از این چیدمان ها مزایا و معایبی دارد. برای مثال در چیدمان شبکه ای تمام وسایل فروشگاه کنار دیوارها چیده می شوند. از آنجایی که معمولا با دیوارهای کاذب از هم جدا می شوند، می توان از دکورهای متفاوت برای معرفی محصولات استفاده کرد. در این چیدمان، فروش کمی راحت تر است، چرا که کالای اصلی بدون مزاحمت سایر کالاها دیده می شوند.


 در فروشگاههای با چیدمان دایره ای، خریداران معمولا از یک سمت فروشگاه شروع به دیدن محصولات می کنند و از سمت دیگر به انتهای آن می رسند و به این نحو تمامی محصولات فروشگاه از نظر مشتری می گذرد. اما به دلیل محدودیت هایی از قبیل کمبود فضا، عدم تنوع در چیدمان و ... در فروشگاههای بزرگ و خاص از این دو روش استفاده می شود.


روش چیدمان آزاد

این روش بیشترین خلاقیت را در چیدمان به شما ارائه می دهد. در این روش، راهرو یا مسیر مستقیمی به چشم نمی خورد و محدودیتی در تردد وجود ندارد. خریداران تشویق به حرکت آزادانه در فروشگاه می شوند، به طوری که با هر چرخش، کالای جدیدی را می یابند. این روش مزایای زیادی دارد بطوری که می توان سبک زندگی واقعی را در این چیدمان ایجاد کرد.


منطقه رهایی از فشار یا منطقه انتقال

معمولا ۵ تا ۱۵ قدم ورودی فروشگاه، فضایی است که به آن منطقه رهایی از فشار یا منطقه انتقال می‌گویند. در حقیقت خریدار از شلوغی بیرون از فروشگاه، مثل پارکینگ، خیابان و ... وارد فروشگاه می شود و از لحاظ روانی تمرکز خود را از فضای بیرون به فضای داخل فروشگاه، جهت خرید تغییر می دهد. اندازه ی این منطقه وابسته به ابعاد فروشگاه شما می باشد.


همانطور که در ابتدای مطلب راجع به کلیت فروشگاه صحبت شد، دید کلی از فروشگاه شما از جمله نورپردازی، سطح کلاس فروشگاه و ... دقیقا در این منطقه ایجاد می شود، یعنی برتری و یا عدم برتری دکوراسیون فروشگاه شما نسبت به رقبا در این منطقه رقم می خورد.

این منطقه نباید شلوغ باشد و به مشتری قدرت انتخاب مسیر را بدهد. توجه داشته باشید که اکثر مشتریان، هرآنچه که فروشگاهها در این منطقه جانمایی می کنند را با دقت نگاه نمی کنند.دیوار قدرت

طبق تحقیقات صورت گرفته در کشور آمریکا، ۹۰ درصد مشتریان پس از ورود به فروشگاه به سمت راست نگاه می کنند و به این سمت حرکت می کنند. بنابراین به اولین دیوار در سمت راست فروشگاه به اصطلاح دیوار قدرت گفته می شود. این  ناحیه، یکی از فضاهای بسیار کلیدی در فروشگاه است و در عین حال می تواند از نمای بیرون، نقش ویترین فروشگاه شما را نیز ایفا کند.


کالاهای جدید، کالاهای فصلی و یا کالاهایی که فروش آنها در هر زمان و به هر دلیلی از اهمیت زیادی برخوردار است می بایست در این ناحیه چیده شود. ارائه یک بنر تبلیغاتی کوچک و یا توضیحاتی درباره این محصول که از لحاظ گرافیکی قوی باشد نیز در این منطقه بی تاثیر نیست.

سرعت گیر

درست پس از منطقه انتقال، می توانید از یک کنترل کننده روانی سرعت استفاده کنید، به این صورت که، اولین محصولی که مشتری می بیند باید باعث تفکر او و عدم حرکت سریع در فروشگاه شود و درضمن، می توانید با استفاده از یک محصول دکوری که جلب توجه کند، سرعت حرکت مشتری را کند کنید.


درنظر داشته باشید که فروشگاه شما فقط یک دیوار قدرت ندارد، به فروشگاه خود خوب بنگرید و سایر دیوارهای مهم را پیدا کنید و از آنها به خوبی در چیدمان محصولات مهم خود استفاده کنید.

مشتریان خود را زیر نظر بگیرید که در کدام نقطه از فروشگاه شما بیشتر توقف دارند.، از لحاظ روانی این موضوع اثبات شده است: " هرجا که چشم نگاه می کند، پا به آن سمت حرکت می کند. "


لوازم دکوری فروشگاه

دقت کنید که شما باید کالای اصلی خود را به فروش برسانید و از متر به متر فضای خود برای این هدف استفاده کنید. هیچگاه برای جانمایی یک محصول دکوراتیو که جزیی از دکور شما به حساب می آید، چیدمان محصولات خود را به هم نزنید و دقت داشته باشید که زیبایی بیش از حد محصولات دکوراتیو شما روی دیده شدن محصول اصلی شما که مقصود ما در این مقاله مبلمان است، تاثیر نداشته باشند.


تردد مشتری

در تحقیقات صورت گرفته راجع به رفتار مشتریان و علی الخصوص بانوان، بازه‌ی زمانی که مشتری درحال بررسی محصول برای خرید است و در راهروهای فروشگاه می ایستند، می تواند سایر مشتریان را در خرید با مشکل مواجه کند و حتی آنها را  از خرید منصرف کند. در این مواقع مشتری مانع حرکت سایر مشتریان می شود.


برای رفع این مشکل به دو نکته توجه کنید:

مطمئن شوید راهروها اندازه کافی فضا برای تردد داشته باشد

در هنگام بروز این مشکل در فروشگاه های مبلمان، از مشتری تقاضا کنید تا محصول را امتحان کند و به این ترتیب، فضا را برای عبور سایر مشتریان فراهم کنید.


پیشخوان

جانمایی پیشخوان فروشگاه می بایست در فضایی باشد که مزاحمتی برای بازدید محصولات وجود نداشته باشد. لطفا  موارد زیر را در فروشگاه خود رعایت کنید:

 

پس از انتخاب محصول توسط مشتری، مکان مناسبی را برای استراحت ایشان فراهم کنید و حتی الامکان پذیرایی مختصری به عمل آورید.

محل استراحت مشتری به نحوی باشد که اگر خانمی مشتری شما بود بتواند به راحتی و درعین حال با امنیت کافی، کیف و سایر وسایل خود را روی میزی قرار دهد.

جلوی سمت راست فروشگاه شما مکان مناسبی برای قراردادن کانتر فروشندگان نیست. بعضی از فروشگاهها معتقدند جهت احترام به مشتریان این امر نیاز است که شخصی هنگام ورود مشتری به آنها خوشامد بگوید. قابل تحسین است، اما درنظر داشته باشید یک روز شلوغ نزدیک ایام عید نوروز، آیا برای حجم بالای رفت و آمد مشتریان، این امکان وجود دارد؟!!

لطفا پس از مطالعه ی این مقاله، سری به فروشگاه های بزرگ و پرفروش شهر بزنید و مواردی را که مطالعه کردید در آنها جستجو کنید. احتمالا شباهت های زیادی خواهید یافت.

 

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
مسابقه طراحی معماری 2018

مسابقه طراحی معماری 2018

دوشنبه 04 تير 1397 0 نظر

برندگان طراحی آسمانخراش مسابقه ایولو 2018

برندگان طراحی آسمانخراش مسابقه ایولو 2018

چهارشنبه 05 ارديبهشت 1397 0 نظر

مجله معماری ایولو (eVolo) طبق برنامه مسابقات هر ساله خود لیستی از برندگان طراحی آسمان خراش را معرفی نموده است. در حالی که این رقابت سیزدهمین سال برگزاری خود را سپری می کند چشم انداز بی نظیری از طراحی ...

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن

سه شنبه 21 فروردين 1397 0 نظر

تهران؛ مهمان ویژه‌ نمایشگاه جهانی دانشکده‌ معماری ملبورن: نمایشگاه جهانی پروژه‌های معماری و شهرسازی دانشکده‌ی معماری و شهرسازی دانشگاه ملبورن استرالیا (GAP) Global Architecture Profiling در تاریخ ۲۸...

رتبه 54 ایران در بین 97 کشور برتر جایزه A Design

رتبه 54 ایران در بین 97 کشور برتر جایزه A Design

يکشنبه 27 اسفند 1396 0 نظر

مسابقات معماری A Design Award پایان هر سال 97 کشور را که بهترین فعالیت را در حوزه طراحی، هنر و معماری داشته اند را معرفی می کند. در این رتبه بندی ایالات متحده بار دیگر رتبه اول را در زمینه طراحی بین 9...

فراخوان مسابقه 24H، مسابقه ای فراتر از خلاقیت

فراخوان مسابقه 24H، مسابقه ای فراتر از خلاقیت

دوشنبه 14 اسفند 1396 0 نظر

موضوع: مسابقه 24 ساعته - دوره ی 23- bigData نوع مطلب: اعلامیه مسابقه (ایده ها) برگزارکننده: Ideasforward آخرین مهلت ثبت نام: 18 فروردین (7 آوریل) 11:49 قبل از ظهر (London GMT + 0:00) آخرین مهلت ارسال...

پروژه های خود را در جایزه فستیوال معماری 2018 ثبت کنید

پروژه های خود را در جایزه فستیوال معماری 2018 ثبت کنید

سه شنبه 08 اسفند 1396 0 نظر

وقت آن است که زمان بندی طراحی و اجرای پروژه های خود را آغاز کنید. جشنواره بین المللی معماری (World Architecture Festival Awards) در 11 سالگی خود به سر می برد و این بار توسط مسئولین آمستردام را به عنوا...

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧

شنبه 07 بهمن 1396 0 نظر

ساختمان «اُرسی‌خانه»، فینالیست و نامزد دریافت جایزه‌ معمار خاورمیانه در سال ٢٠١٧ در کشور امارات متحده عربی شد. این ساختمان؛  اثر استودیوی معماری کیوانی و همکاران است و معماران این پروژه نیما کیوانی و ...

مسابقه طراحی نمای ادراری

مسابقه طراحی نمای ادراری

شنبه 07 بهمن 1396 0 نظر

متریال پنل نورانی CELESTE

متریال پنل نورانی CELESTE

دوشنبه 11 دي 1396 0 نظر

متریال پنل نورانی CELESTE یک بوم شیشه ای یا رزین بوده که می توان نور را به صورت یک خاصیت رسانه ای در آن به کار برد. این محصول به یک نور پس زمینه فعال شده و عمق و کیفیت بی نظیری را ارائه می دهد و در بس...

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

نمایش انرژی های نو و تکنولوژی های نوین ساختمان در نمایشگاه محیط زیست تهران

پنجشنبه 05 اسفند 1395 0 نظر

شرکت راهکار تجارت مدیریت کوشا از روز جمعه ۶ اسفند ماه به صورت همزمان مجری دو نمایشگاه بین المللی محیط زیست و انرژی های نو، تجدید پذیر، بهره وری و صرفه جویی و نمایشگاه نما، سازه و تکنولوژی های نوین ص...

24/7 Help center

روش‌های مختلف پرداخت

برای راحتی و اطمینان شما پردخت مطمئن و امن با استفاده از همه کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب و یا پرداخت در محل را فراهم آورده ایم.

24/7 Help center

تحویل سریع

بلوط با ارسال سریع‌ و پرداخت در محل، لذت خریدی متفاوت را برای شما فراهم کرده است تا اسوده و راحت خرید نمایید

24/7 Help center

24/7 خدمات پس از فروش

جهت راحتی شما کارفرمایان و خریدارن در هفت روز هفته به صورت 24 ساعت پاسخگوی شما عزیزان هستیم

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بلوط می باشد.